• Odwiedziło nas: 1190909

"Odblaskowa szkoła” - już po raz czwarty w naszej szkole

Szkoła Podstawowa Nr 4 w Skawinie już od czterech lat uczestniczy akcji „Odblaskowa Szkoła”, której inicjatorami są: Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie, WRD KW Policji w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W 2011r roku działania szkoły zostały nagrodzone certyfikatem „Odblaskowej szkoły”, który dumnie zawisł w honorowym miejscu przy wejściu głównym do szkoły. Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym uczniowie we wrześniu i w październiku licznie uczestniczyli w wielu działaniach i konkursach o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Rokrocznie uczniowie są wyposażani w kamizelki oraz  inne elementy odblaskowe . Oto krótka relacja z przebiegu akcji;

• we wrześniu wszystkie klasy przygotowały gazetki, plakaty, hasła propagujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które wspaniale prezentowały się w hallu szkolnym oraz na korytarzach. To one przez kolejne tygodnie witają w szkole i żegnają po skończonych zajęciach każdego ucznia;
  • 23 września odbyło się odblaskowe „Sprzątanie świata”. Wykorzystując możliwość sprawdzenia w praktyce umiejętności naszych uczniów związanych z bezpiecznym poruszaniem się w pobliżu dróg, połączyliśmy akcję ekologiczną ze sprawdzianem odpowiedzialności za bezpieczeństwo. Każdy z uczniów miał za zadanie ubrać się tak, aby być dobrze widocznym na drodze, inwencja twórcza naszych uczniów była nieprzewidywalna. W szkole spotkać było można żywe znaki drogowe oraz  sygnalizację świetlną oraz inne piękne kreacje z elementami odblaskowymi. Pokaz mody odblaskowej  był godny zainteresowania największych kreatorów mody światowej.
  • W Dniu Nauczyciela p. dyrektor  Anita Karczewska zaproponowała uczniom przedstawienie teatralne, w którym bajkowe postacie bawiąc się wspólnie z dziećmi uczą ich przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych.
  •  Wszyscy uczniowie naszej szkoły tradycyjnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Skawinie na terenie miasteczka komunikacyjnego, jak również wzięli udział w spotkaniu funkcjonariuszami Policji;
  • uczniowie we wrześniu przygotowali również ulotki dla swoich rodziców oraz rówieśników, w których informowali o ustawowym obowiązku noszenia przez dzieci do lat 15-tu elementów odblaskowych;
  • jednym z  zadań jest codzienne noszenie przez dzieci elementów odblaskowych. Przez kolejne dwa miesiące podlega ono  kontroli. Klasa tracić będzie punkty, w przypadku, gdyby uczeń nie posiadał choć jednego elementu odblaskowego.

Przed nami jeszcze wiele zadań zaplanowanych na październik: Ogólnoszkolny konkurs plastyczny – każde dziecko z klasy 1-6 wykona

dwie  prace plastyczne na kartce formatu A-4 . Na jednej stronie „ Bezpieczna droga do szkoły” a na drugiej stronie kartki,  projekt znaczka, przywieszki odblaskowej, którą dziecko będzie chętnie nosiło na plecaku .

Ogólnoszkolny konkurs wiedzy o ruchu drogowym

Klasy 4-6 wspólnie z wychowawcami przygotują petycje do władz

lokalnych w której  przedstawią swoje pomysły na poprawę

bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły.

Ogólnoszkolny konkurs literacki

Każda klasa przygotowuje  1 wiersz ( o bezpieczeństwie w drodze do szkoły ,

zachęcający do noszenia odblasków”

W dniu 30 października zaplanowano podsumowanie akcji i rozdanie nagród.

p. Jolanta Tarnowska wraz ze swoją klasą w tym dniu zaprezentuje przedstawienie o bezpieczeństwie.

Wszystkie klasy na zakończenie akcji zaśpiewają piosenkę „ Odblaskowy Ruch Drogowy”