• Odwiedziło nas: 1190837

Program Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ

W naszej szkole od kilku lat realizowany jest program profilaktyczny „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”, który należy do programów rekomendowanych.

Założenia programu opierają się na koncepcji psychologii pozytywnej M.P. Selligmana oraz na koncepcji uważności (mindfulness) opisanej przez Jon Kabat – Zinna .

Koncepcja psychologii pozytywnej, koncentruje się na tym, co w człowieku jest dobre i użyteczne, co służy jego zdrowiu i szczęściu. Zgodnie z tym ujęciem program opiera się na założeniu, że ukształtowane na wczesnych etapach edukacji szkolnej umiejętności społecznei emocjonalne, a także poczucie własnej wartości w znacznym stopniu mogą przyczynić się do zapewnienia zdrowia psychicznego, dobrostanu oraz osiągania sukcesów w szkolei w życiu. Najważniejsze w programie jest więc dążenie do rozwoju takich postaw i cech charakteru dzieci jak: uważność, ciekawość, wytrwałość, życzliwość, wdzięcznośći optymizm.

Cele szczegółowe programu:

- budowanie poczucia własnej wartości i prawidłowej samooceny na podstawie świadomości własnych uczuć i potrzeb,

- uczenie koncentracji i uważnego, świadomego podejścia do otaczającej rzeczywistości, do siebie i do innych,

- kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji z innymi, rozwijanie kompetencji poznawczych i kreatywności.

Realizatorami programu są Alicja Krzypkowska – psycholog szkolny oraz pedagog Renata Mlostek.

Opis zdjęcia:

Logo programu Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej - przedstawia zielony napis "Apteczka" na białym tle w połączeniu z rysunkiem czterolistnej koniczyny.