Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1195363
    • Do końca roku: 237 dni
    • Do wakacji: 44 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

DNI REGIONALNE POD HASEM : „ INNEJ TAKIEJ ZIEMI NIE MA…”.

To dzięki naszej szkole uczniowie mają możliwość poznania piękna najbliższego środowiska i regionu; uczą się identyfikować z lokalną społecznością, jej kulturą; rozwijają patriotyczne postawy; poznają zabytki i historię naszego regionu; uświadamiają sobie, gdzie są ich „korzenie”, kim są,  dostrzegają jaką wartość dla każdego z nich stanowi kultura naszego regionu i starają się ją współtworzyć.

            W ramach obchodów odbyły się spotkania z wyjątkowymi ludźmi. Uczniowie mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w żywych lekcjach historii o swojej „Małej Ojczyźnie”. Niezwykle barwne były to spotkania, na których uczniowie z nieukrywanym zainteresowaniem słuchali opowieści o swoich przodkach, o ich codziennym życiu, przeżyciach, co przez chwilę przeniosło ich w inną epokę. Uczniowie klas 4 spotkali się z Panią Anną Kudelą, która opowiadała o stroju skawińskim i podarowała naszej szkole laleczki skawińskie. Uczniowie klas piątych spotkali się z Dyrektorem Muzeum Regionalnego Panem Czesławem Gąsiorowskim, a uczniowie klasy szóstej z Panem Janem Liskiewiczem, który opowiadał o swoim dzieciństwie w Korabnikach.

            W czasie dni regionalnych odbyło się wiele konkursów, w których z ogromnym zaangażowaniem brali udział uczniowie całej społeczności szkolnej. Był konkurs gwary, stroju ludowego, piosenki ludowej, staropolskiej książki kucharskiej, staropolskiej chaty, w której udział brali uczniowie klas 1-3. Wykonane przez nich prace zrobiły ogromne wrażenie. Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w Turnieju Wiedzy o Korabnikach i Patronie Szkoły Stanisławie Wyspiańskim, do którego przygotowali się z wielkim zaangażowaniem. Dla chętnych odbyły się warsztaty, na których poznawali tajniki haftu, uczyli się zastosowania podstawowych węzłów makramy do tworzenia bransoletek. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy chętnie w nich uczestniczyli, uczyli się  cierpliwości i podziwiali prace wykonane przez zaproszonych gości, panie ze Stowarzyszenia „LUD – Art.” i „Razemkowo” - Koło robótek ręcznych.

            W zadaniach konkursowych znalazł się projekt zorganizowany przez działające w szkole Kółko Regionalno – Historyczne, „Korabniki – moja mała ojczyzna”. W projekt byli zaangażowani wszyscy uczniowie klas 4-6. Ich zadaniem było wykonanie fotografii, pracy plastycznej ciekawych miejsc, zabytków, kapliczek w Korabnikach. Odpowiedzialnie przystąpili do ich realizacji. A efektem były niesamowite prezentacje.

            Przez  dwa miesiące trwania  Dni Regionalnych w naszej szkole można było zobaczyć jakie drzemią w uczniach talenty, ile w ich występach energii, zaangażowania i pasji.

            16 maja 2013 roku miało miejsce zakończenie Dni Regionalnych oraz otwarcie nowych sal lekcyjnych. Wśród zaproszonych gości był Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Pan Adam Najder, Kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Kultury  i Zastępca Burmistrza Pan Paweł Kolasa, Małopolski Kurator Oświaty Pan Aleksander Palczewski, Dyrektor Muzeum Regionalnego Pan Czesław Gąsiorowski, Panie ze Stowarzyszenia  „LUD – Art.”     i „Razemkowo”, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4 i wielu przyjaciół naszej szkoły oraz rodzice i uczniowie. Program artystyczny został przygotowany przez działające w szkole Koło Regionalno – Historyczne pt. „Żniwa”, po czym nastąpiło wręczenie nagród uczniom za wszystkie konkursy, które odbywały się w ramach Dni Regionalnych.

Anna Mucha i Michalina Proszek – uczennice klasy 2b zdobyły I miejsce w konkursie gwary, I miejsce w konkursie piosenki ludowej i II miejsce w konkursie stroju ludowego.

Aleksandra Ochmańska i Oliwia Rabska – uczennice klasy 2b zdobyły I miejsce w konkursie piosenki ludowej, I miejsce w konkursie stroju ludowego i I miejsce w konkursie staropolskiej książki kucharskiej - Aleksandra i III miejsce w konkursie staropolskiej książki kucharskiej Oliwia.

Oliwier Job fantastycznie zagrał na akordeonie i zajął III miejsce w konkursie piosenki ludowej.                                                                                                                                             Natalia Romańska, Karolina Jagocha, Gabriela Suder, Klaudia Klimek i Klaudia Szymkowiak - uczennice klasy 3b zdobyły I miejsce w konkursie gwary i II miejsce w konkursie stroju ludowego

 Gabriela Suder, Klaudia Klimek i Klaudia Szymkowiak.                                                                                                                                        Uczennice klasy 3a zdobyły  II miejsce w konkursie gwary i II miejsce w konkursie piosenki ludowej.:                                                                                                                                       Anna Lasek – uczennica klasy 5a -  zdobyła I miejsce w konkursie stroju ludowego i I miejsce w konkursie piosenki ludowej.

Kasia Krygowska – uczennica klasy 1a - zdobyła III miejsce w konkursie stroju ludowego.

Klasy IV-VI brały udział w „Turnieju Wiedzy o Korabnikach i Patronie Szkoły Stanisławie Wyspiańskim”.

Uczennice klasy 4a – Wiktoria Adam, Karolina Głowacz i Anna Czopek zdobyły I miejsce.

Uczennice klasy 5a – Karolina Romek, Anna Burzyńską i Oliwia Frankowska zdobyły II miejsce.

Karolina Romek również brała udział w konkursie piosenki ludowej.                                                                                                                                                           Uczniowie klasy 5b – Karolina Pałka, Kamil Siata i Krzysztof Spólnik zdobyli II miejsce.                                                                                                                           Uczniowie klasy 4b – Alicja Kryda, Ignacy Kolton i Tomasz Mej zdobyli III miejsce.                                                                                                                            Uczniowie klasy 6 – Agnieszka Lis, Jakub Romek i Ewelina Wrona zdobyli III miejsce. Natomiast  Ewelina Wrona zdobyła II miejsce w konkursie staropolska książka kucharska i brała udział w konkursie gwary.

Karolina Medoń – uczennica klasy 6 brała udział w konkursie gwary.

Uczniowie klas I-III  brali udział w konkursie plastycznym ”Staropolska chata”. Pod opieką swych wychowawczyń wykonali niesamowite chaty. Wykazali się ciekawymi pomysłami i ogromną wiedzą na temat staropolskich chat. Jury jednogłośnie zdecydowało, że wszystkim klasom przydzieli I miejsce.

Uczniowie klas IV-VI  klika miesięcy pracowali nad projektem „Korabniki – moja mała ojczyzna”.

Klasa 4b zdobyła I miejsce.

klasa 4a zdobyła II miejsce.

Klasa 5b zdobyła III miejsce.

Wielkie brawa należą się wszystkim uczestnikom.

            Po zakończeniu programu artystycznego odbyło się otwarcie i poświęcenie nowych sal lekcyjnych. W czasie spotkania można było podziwiać prace uczniów naszej szkoły i degustować potrawy staropolskiej kuchni. Uroczystość była niesamowitym przeżyciem dla wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Można się śmiało poszczycić podsumowaniem naszych działań w ramach regionalizmu przez Małopolskiego Kuratora Oświaty Pana Aleksandra Palczewskiego, że tym co zobaczył w naszej szkole można byłoby obdzielić wiele krakowskich szkół.

            Dni Regionalne obchodzone w naszej szkole niosą dla uczniów przesłanie, że jesteśmy częścią naszej małej ojczyzny i powinniśmy być dumni z lokalnych zwyczajów i tradycji, które ciągle należy poznawać i kultywować, przekazując następnym pokoleniom.