• Odwiedziło nas: 1195623

OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA NASZEJ SZKOŁY

radycją naszej placówki jest Święto Patrona Szkoły, które obchodzimy pod koniec listopada. W poniedziałek 26 listopada cała społeczność szkolna miała okazję wysłuchać audycji na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Głównym tematem były miejsca w Krakowie, związane z osobą naszego Patrona. Każda klasa przygotowywała również gazetki okolicznościowe poświęcone postaci St. Wyspiańskiego. Natomiast uczniowie klas O-III wykonywali prace plastyczne – „Portret poety”. Dzieła naszych młodszych kolegów mogliśmy podziwiać na dolnym korytarzu.

Tym razem to szczególne dla nas święto postanowiliśmy uczcić  w mieście, z którym przez całe życie był związany wielki artysta, czyli w Krakowie.

W Kościele oo. Franciszkanów podziwialiśmy polichromię i witraże zaprojektowane  i wykonane przez samego artystę. Największe wrażenie na wszystkich zrobił ośmiometrowy witraż Boga Ojca. Następnie udaliśmy się do Pawilonu Wyspiański 2000, w którym znajdują się trzy witraże projektu Wyspiańskiego, niestety nigdy wcześniej nie zrealizowane. Podążaliśmy alejkami Plant w kierunku Wawelu, podziwiając jednocześnie reprodukcje obrazów malarza pokazywane przez panią przewodnik. U stóp Wzgórza Wawelskiego zatrzymaliśmy się przy budynku, mieszczącym się przy ul. Kanoniczej, w którym mały Staś mieszkał ze swym ojcem, gdy był kilkuletnim chłopcem. Z Wawelu oglądaliśmy piękny widok na Kopiec Kościuszki, który Wyspiański pod koniec swojego życia często malował. Nasze spotkanie z Patronem zakończyliśmy przy jego grobie na Skałce.

Ten inny sposób obchodzenia Dnia Patrona bardzo się wszystkim spodobał, gdyż mogliśmy bezpośrednio zobaczyć miejsca tak bliskie sercu Wyspiańskiego.