Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1195132
    • Do końca roku: 237 dni
    • Do wakacji: 44 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

PODSUMOWANIE AKCJI " ODBLASKOWA SZKOŁA"

Już po raz trzeci w SP4 „Odblaskowa szkoła” –– wyśpiewana, namalowana, wierszem opisana.

Nasza szkoła od 2010r. uczestniczy w małopolskiej akcji, połączonej z konkursem "Odblaskowa szkoła", której inicjatorami są Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski.

W roku ubiegłym działania naszej szkoły zostały nagrodzone certyfikatem „Odblaskowej szkoły”, który dumnie zawisł w honorowym miejscu przy wejściu głównym do szkoły. Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym nasi uczniowie licznie uczestniczyli w wielu działaniach i konkursach o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Nawet w trakcie pobytu w naszej szkole uczniów z zaprzyjaźnionej Zakladni Skola w Roztoky, zostali oni obdarowani elementami odblaskowymi. Co roku nasi uczniowie są systematycznie wyposażani w kamizelki oraz elementy odblaskowe.

 

W dniu 30 października 2012r uczniowie klas I-VI przeżyli radosne spotkanie w ramach podsumowania zadań podejmowanych w trakcie akcji.

Uczniowie realizując przez dwa miesiące kolejne zadania zdobywali punkty w zmaganiach konkursowych. Rywalizacja była zawzięta, a zaangażowanie uczniów ogromne.

A oto krótka relacja z przebiegu akcji i spotkania podsumowującego:

  • W miesiącu wrześniu wszystkie klasy przygotowały gazetki, plakaty, hasła propagujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które wspaniale prezentowały się w hallu szkolnym oraz na korytarzach. To one przez kolejne tygodnie witały w szkole i żegnały po skończonych zajęciach każdego ucznia.

  • 21 września odbyło się odblaskowe ‘”Sprzątanie świata”. Wykorzystując możliwość sprawdzenia w praktyce umiejętności naszych uczniów związanych z bezpiecznym poruszaniem się w pobliżu dróg, połączyliśmy akcję ekologiczną ze sprawdzianem odpowiedzialności za bezpieczeństwo. Każdy z uczniów miał za zadanie ubrać się tak, aby być dobrze widocznym na drodze.

  • W trakcie trwania akcji odbyły się konkursy wiedzowy i plastyczny.

  • Uczniowie tradycyjnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych prowadzonych przez p. Strażnik Miejską na terenie miasteczka komunikacyjnego. Najmłodsi uczniowie spotkali się z policjantem.

  • W trakcie trwania akcji był realizowany projekt dla klas trzecich we współpracy z jednostką OSP Skawina II Korabniki, którego celem było wykształcenie u uczniów zachowań związanych z unikaniem zagrożeń oraz promowaniem bezpiecznych zachowań. Dzieci miały okazję uczestniczyć m, inn. w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy prowadzonym przez ratownika dh. Dariusza Martynę. Uczyły się resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także zabezpieczania złamanych kończyn i miejsca wypadku. Nasza drużyna Małych strażaków okazała się nie tylko ratowniczo -bojowa, ale także odblaskowa.

  • Uczniowie pisali również listy do swoich rodziców, w których informowali o ustawowym obowiązku noszenia przez dzieci do lat 15-tu elementów odblaskowych.

  • Wykorzystując możliwości wokalne naszych uczniów, jedno z zadań polegało na odśpiewaniu przez nich piosenki, której słowa zachęcają do stosowania zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

  • Jednym z trudniejszych zadań okazało się codzienne noszenie przez dzieci elementów odblaskowych. Przez kolejne dwa miesiące podlegało ono kontroli. Klasa traciła punkty, w przypadku, gdy uczeń nie posiadał, choć jednego elementu odblaskowego.

 

Najaktywniejszą klasą okazała się w młodszej grupie wiekowej 2a, a w starszej 4b , których to uczniowie zajęli I miejsce w Konkursie grupowym. Dyrektor szkoły nagrodziła uczniów pięknymi nagrodami w postaci teczek i segregatorów ufundowanych przez BANK CREDIT AGRICOLE. II miejsce w kategorii klas 1-3 uzyskały klasy 1a i 1b , wszystkie dzieci otrzymały opaski odblaskowe oraz książeczki „Bajkowa Niania”. Równie zaszczytne drugie miejsce w kategorii klas 4-6 uzyskała klasa 5a, uczniowie zostali obdarowani opaskami odblaskowymi oraz smyczkami i ołówkami.

III miejsce w kategorii klas 1-3 uzyskała klasa 2b – uczniowie odebrali ołówki oraz puzzle.

III miejsce w kategorii klas 4-6 zdobyła klasa 6, uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.

Dodatkowo dyrektor wręczyła laureatom konkursu plastycznego atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W kategorii klas 1-3 zostały wyróżnione prace:

1 miejsce: Miłosz Baka 2a

2 miejsce: Aleksandra Ochmańska 2b

3 miejsce: Wiktoria Suder, Martyna Rojek 1a

Wyróżnienie: Aleksandra Ziarko, Amelia Giemzik, Maciej Czochrowski

W kategorii klas 4-6 zostały wyróżnione prace:

1 miejsce: Paulina Gałka klasa 4b

2 miejsce : Anna Lasek klasa 5a

3 miejsce: Anna Spólnik klasa 4b

wyróżnienie: Szymon Ściubak klasa 4b

wyróżnienie : Maria Czerw klasa 4b

 

Listy pisane do rodziców przez dzieci nie były punktowane indywidualnie, ale uczniowie z klas 1-3 wykazali się zaskakującym talentem literackim oraz wielką pomysłowością, dlatego też „złotym długopisem” wyróżniono następujących autorów: Tadzia Ożoga , Anię Wrzoszczyk oraz Marka Gwoździkowskiego.

Na zakończenie spotkania wszystkie klasy kolejno zaśpiewały piosenki związane z tematyką bezpiecznych zachowań na drodze. Klasy 1-3 z wielkim zaangażowaniem wykonały
„ Znaczki Odblaskowe”, Piosenkę o ruchu drogowym oraz „Leży na jezdni zebra”. 
Klasy 4-6 brawurowo zaśpiewały piosenkę „Przepisowy Ruch Drogowy”.

 

 

Dyrektor Anita Karczewska na zakończenie podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w akcję, w szczególności koordynatorowi p. Małgorzacie Bobak, która niestrudzenie od początku udziału naszej szkoły w akcji propaguje ideę bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez zabawę i udział w ciekawych formach konkursowych oraz sponsorom, bez których nie byłoby możliwe nagrodzenie zwycięzców konkursów (UMiG Skawina, Bank Credit Agricole,WSiP, Enea, Ferro). Jednocześnie wyraziła nadzieję, że dzięki aktywnym, twórczym, ciekawym propozycjom projektu kierowanego do uczniów, jest możliwa zmiana świadomości dzieci i rodziców związana z koniecznością zachowania codziennych zasad związanych z bezpiecznym poruszaniem się w ruchu drogowym.