Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1190836
    • Do końca roku: 248 dni
    • Do wakacji: 55 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

Święto Patrona Szkoły

W dniach od 7.11-25.11.11 uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie brali udział w Projekcie Edukacyjnym: „Stanisław Wyspiański – twórca wszechstronny”. Pomysłodawcami i autorkami projektu były polonistki p.B.Wrzoszczyk, p.J.Olszewska.

Projekt był realizowany w ramach edukacji polonistycznej, miał jednak charakter interdyscyplinarny , łączył treści wspólne przedmiotom humanistycznym: j.polskiemu, historii, plastyce. Metoda projektu polegała na samodzielnej i aktywnej pracy uczniów przy wykonywaniu zadania obejmującego określoną część materiału. Miała na celu kształtowanie w nich samodzielności, kreatywności, umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, pobudzenie do literackich i artystycznych ekspresji, a wszystko to poprzez zastosowanie różnorodnych form i technik pracy. Uczniowie przygotowywali swoje prace indywidualnie lub grupowo w ciągu 3 tygodni poprzedzających Święto Patrona Szkoły. Celem ogólnym projektu było wykazanie, że S.Wyspiański był twórcą wszechstronnym, wielkim artystą i reformatorem teatru. Uczniowie poznawali życie i twórczość artysty, nabywali umiejętności indywidualnej pracy i współpracy w grupie, planowali i organizowali własną pracę, poszukiwali i wykorzystywali informacje z różnych źródeł. Przygotowywali się do publicznego występu związanego z prezentacją efektów swojej pracy.

Zadania, które wykonywali uczniowie to:

  • Gazetki klasowe poświęcone twórcy
  • Inscenizacje wybranych scen z „Wesela”
  • Odbycie wycieczki do Muzeum S.Wyspiańskiego w Krakowie
  • Przygotowanie konkursów:
    • Najciekawsze przebranie postaci z „Wesela”
    • Recytatorski – S.Wyspiański – „Poezje”
    • Plastyczny: portrety dzieci Wyspiańskiego, portrety artysty
    • Wywiad ze Stanisławem Wyspiańskim
    • Prezentacje multimedialne: Życie i twórczość S.Wyspiańskiego
    • Wykonanie albumów: Postać Patrona, Malarstwo, Witraże, Zielnik artysty

Prezentacja efektów pracy uczniów odbyła się 30 listopada, kiedy to szkoła tradycyjnie już obchodziła Święto Patrona. W tym dniu obejrzeliśmy prezentacje multimedialne dotyczące życia i twórczości S.Wyspiańskiego, które przygotowały N.Łagosz 6a, K.Pietraszek 6a. Wysłuchaliśmy wywiadu z wielkim artystą, którego autorką była J.Walczak 6b. W postać patrona wcielił się P.Bahyrycz 6a. W trakcie wywiadu zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie zwycięzcy Konkursu Recytatorskiego (N.Kozek, A.Burzyńska 4a, W.Pospuła 4b, M.Romek, J.Romek, P.Kaleta 5, M.Adamaszek, K.Pietraszek 6a, N.Prusak, P.Grajny 6b).  Kolejnym punktem programu było wystawienie przez uczniów klas 5, 6a, 6b wybranych scen z dramatu „Wesele”. W trakcie inscenizacji odbył się konkurs na najciekawszy strój postaci z „Wesela”.

I m. – zajęła A.Czopek 6b w roli Radczyni 
II m. – A.Milc 6a jako Żyd 
III m. – K.Gonkiewicz 6b w roli Poety
Komisja Konkursowa w składzie p.dyr. A.Karczewska, p.M.Pachołek postanowiła przyznać również wyróżnienia następującym osobom: D.Burkot, A.Ostrogórska 6b (Haneczka, Zosia), A.Lis 5 (Panna Młoda), L.Kudła 5 (Gospodarz), K.Gonkiewicz 6b (Zosia), E.Wrona 5 (Radczyni). Wyróżnienie specjalne otrzymali Jakub i Maciej Romek 5 za przygotowanie postaci (słomianego) Chochoła.

Na zakończenie uroczystości uczniowie kl.4a pod kierunkiem p.K.Dudek zatańczyli Krakowiaka, który został nagrodzony gromkimi brawami. 
Ostatnim punktem Święta Patrona Szkoły było wręczenie dyplomów uczniom biorącym udział w konkursach.
W tym dniu została również zaprezentowana wystawa prac plastycznych, albumów, Zielników poświęconych twórczości S.Wyspiańskiego. Wystawę przygotowali uczniowie 
kl. 4-6. Uatrakcyjnieniem uroczystości była degustacja potraw regionalnych (weselnych) przyszykowanych przez rodziców uczniów i nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu. 
Dyrektor szkoły A.Karczewska złożyła gorące podziękowania organizatorom Święta Patrona Szkoły, uczniom oraz rodzicom.

Organizatorzy oraz Dyrektor szkoły składają serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy wykazali zaangażowanie w przygotowanie Święta Patrona Szkoły;

 

Małgorzata Wolarek

Agata Lasek

Robert, Ewa Prusak  

Maria Romek

 

Marta Kozek

 

Marzena Klimek

 

Grzegorz Romek

Janina Pałka

Magdalena Lewandowska

Wioletta Burkot

Władysława Romek

Monika Lis

Jadwiga Łagosz 

Dominika Solarz

Józefa Stawowska

Agnieszka Siata 

Teresa Podobińska

Urszula Pietraszek

Małgorzata Sroka

Maria Walczak

 


Należy podkreślić, że szkoła aktywnie bierze udział w imprezach związanych z postacią S.Wyspiańskiego. Dnia 26.10.2011 członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz grupa Harcerzy IV DH „Niezłomni” im.gen.broni St.Maczka uczestniczyła w uroczystości poświęcenia nagrobków przeniesionych z Cmentarza Parafialnego na Cmentarz Komunalny w Skawinie. Są to dwa zabytkowe XIX-wieczne nagrobki dziedziców Korabnik: Maxymiliana Dzięgielowskiego (1886), Zofii Brudzewskiej (1890), która gościła w Korabnikach S.Wyspiańskiego i bohemę krakowską. Towarzystwo Przyjaciół Skawiny powierzyło szkole pod opiekę poświęcone i odrestaurowane nagrobki.

przyg. Bożena Wrzoszczyk i Joanna Olszewska