Lekcja matematyki w kl. 7a
Lekcja matematyki
Scenariusz lekcji matematyki prowadzonej w projekcie: Aktywna tablica
Autor: Sylwia Kondek – nauczyciel SP4 w Skawinie
Termin prowadzonych zajęć – 24 marca 2022 roku.
Dodatkowe informacje – sala 21, druga godzina lekcyjna.
1. Etap edukacyjny i klasa
· Szkoła podstawowa - klasa VII
2. Przedmiot
· matematyka
3. Temat zajęć:
Przykłady graniastosłupów.
4. Czas trwania zajęć
45 minut
5. Uzasadnienie wyboru tematu:
Temat zgodny z podstawą programową, bardzo ważny, gdyż spotykamy się z nim w życiu codziennym, ponadto pomaga rozwijać u uczniów wyobraźnię przestrzenną, z którą większość uczniów ma problemy.
6. Uzasadnienie zastosowania technologii
Rozwijanie u uczniów wyobraźni przestrzennej to trudny proces. Jedną z pomocy, które w nim pomagają to narzędzia TIK, a przede wszystkim filmiki zawierające animacje. Zadania interaktywne przyczynią się do zwiększenia aktywności uczniów i podniesienia efektywności nauczania.
7. Cel ogólny zajęć
Rozpoznawanie graniastosłupów, wyróżnianie ich spośród innych brył przestrzennych.
8. Cele szczegółowe zajęć
1. Uczeń wskazuje wśród graniastosłupów prostopadłościany i sześciany.
2. Uczeń zna pojęcia: graniastosłup prosty, prawidłowy.
3. Uczeń zna budowę graniastosłupa, potrafi określić liczbę wierzchołków, krawędzi i ścian.
4. Uczeń potrafi obliczyć sumę długości krawędzi graniastosłupa.
9. Metody i formy pracy
· Dyskusja,
· ćwiczenia praktyczne,
· burza mózgów,
· obserwacja,
· lekcja prowadzona metodą cyklu Kolba.
10. Środki dydaktyczne
· Komputer ze stałym łączem internetowym,
· projektor,
· Karty pracy z programu - Eduterapeutica = specjalne potrzeby edukacyjne,
· zintegrowana platforma edukacyjna,
· film na YouTube z portalu "Pi-stacja"
· quiz utworzony na platformie "LearningApps",
· gra interaktywna utworzona w aplikacji „ Wordwall”,
· projekt utworzony w GeoGebra,
· ankieta utworzona w google documents.
11. Wymagania w zakresie technologii
Nauczyciel pracuje z wykorzystaniem komputera szkolnego z dostępem do Internetu oraz projektora, uczniowie odpowiadają na pytania z ankiety za pomocą telefonu lub w domu na przesłany przez nauczyciela w teamsach link.
12. Przebieg zajęć
Czynności wstępne i organizacyjne
· Przywitanie Pani Dyrektor i innych nauczycieli obserwujących lekcję,
· sprawdzenie obecności.
Aktywność nr 1
Temat: Bryły wokół nas - doświadczenie
Czas trwania – 10 min
Opis aktywności
Wprowadzenie do tematu.
Nauczyciel rozdaje karty pracy – rozpoznawanie brył wydrukowane z programu Eduterapeutica, prosi o wykonanie zadania, następnie wyświetla kartę na tablicy multimedialnej i prosi wyznaczonych uczniów o odpowiedzi.
Pomoc: program – Eduterapeutica – specjalne potrzeby edukacyjne – Zakładka umiejętności matematyczne – dział prostopadłościan, graniastosłup prosty, wielościany foremne – karta pracy
Quiz sprawdzający wiedzę i doświadczenie uczniów na temat kształtu brył w tym rozróżnianie graniastosłupów. Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej quiz, a uczniowie klasyfikują bryły.
https://learningapps.org/3149298
Aktywność nr 2
Temat: Co wyróżnia graniastosłupy? - refleksja
Czas trwania – 7 min
Opis aktywności
Uczniowie odpowiadają na pytanie co wyróżnia graniastosłupy spośród innych brył, a następnie dopasowują odpowiednie elementy przestawione w zadaniu na tablicy interaktywnej.
https://learningapps.org/11318564
Aktywność nr 3
Temat: Budowa i nazewnictwo graniastosłupów - teoria
Czas trwania – 10 min
Opis aktywności
Nauczyciel udostępnia fragment filmiku z platformy pistacja 7 – 9 min
https://www.youtube.com/watch?v=VBBz7MpLEFA
oraz wizualizację graniastosłupów w aplikacji GeoGebra, uczniowie podają nazwy graniastosłupów, liczbę ścian, wierzchołków oraz krawędzi.
https://www.geogebra.org/m/kgRBqV4V
Aktywność nr 4
Temat: Praktyka - wykonywanie zadań.
Czas trwania – 20 min
Opis aktywności
Nauczyciel wyświetla ćwiczenia zamieszczone na zintegrowanej platformie edukacyjnej 1-4,
7-8 i prosi wskazanych uczniów o odpowiedzi do zadań.
https://moje.zpe.gov.pl/a/anonymous/DbSKnVZKz/nXsStArt
Podsumowanie lekcji
Na zakończenie uczniowie wykonują przedstawiony na tablicy interaktywnej quiz.
https://wordwall.net/pl/resource/1121138/matematyka/graniastos%c5%82upy
13. Sposób ewaluacji zajęć 4 Uczniowie na swoich telefonach wypełniają udostępnioną przez nauczyciela ankietę