• Odwiedziło nas: 1203409

Wiśniowy sad

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie realizują ogólnopolski projekt edukacyjny „Tradycyjny sad”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

10 osobowa grupa uczniów pod opieką Pani Joanny Hyrlickiej – nauczycielki fizyki, chemii i biologii podejmuje szereg działań związanych z realizacją przedsięwzięcia. Po zawiązaniu się ścisłej grupy projektowej i rozdzieleniu zadań pomiędzy poszczególnych członków zespołu, uczniowie wybrali nazwę dla swojego teamu - „ Wiśniowa Czwórka”. Jeszcze w tym samym dniu opracowali Logo grupy i poddali pomysł aby ułożyć hymn zespołu. Szybko zabrali się do pracy i już następnego dnia gotowy był: „Wiśniowy Rap”, który od tej pory zagrzewał do pracy „Wiśniową Czwórkę”.

„Wiśniowy Rap”

Wiśniowa czwórka

tak się nazywamy

Tradycyjny Polski sad

obok szkoły zakładamy.

Zebraliśmy grupę,

której zależało

by to co piękne, zdrowe i polskie

na wieki przetrwało.

Chociaż każdy z nas jest inny,

wspólny cel mamy

do sadzenia tradycyjnych odmian wiśni

wszystkich ziomków namawiamy.

Naszym Teamem Pani Asia się opiekuje.

W działaniach nas wspiera,

do pracy motywuje.

Pani Dyrektor zgodę wyraziła,

razem z nami będzie

wiśnie sadziła

Pomysł założenia obok szkoły wiśniowego mini sadu, tak bardzo spodobał się społeczności szkolnej, że zgłosiło się do pracy wielu wolontariuszy. Wśród nich znajdują się nie tylko uczniowie ale również rodzice, dziadkowie i pracownicy szkoły. Wszyscy rozmawiają i zbierają informacje na temat tradycyjnej uprawy wiśni. Grupa projektowa podjęła również współpracę z lokalnym sadownikiem Panem Andrzejem Ożogiem, którego sad jest wpisany na listę tradycyjnych sadów. Pan Andrzej przeprowadził na terenie szkoły prelekcję na temat wytycznych dotyczących prowadzenia tradycyjnego sadu. Podzielił się ze społecznością szkolną swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z zakresu sadownictwa. Młodzi sadownicy odwiedzili sad Pana Andrzeja gdzie nie tylko mogli zobaczyć jak wygląda stary polski sad ale mieli okazję nauczyć się w jaki sposób i w jakim celu należy bielić drzewa. Pan Andrzej pełni rolę experta i  doradcy „Wiśniowej Czwórki”. Wyposażeni w niezbędną wiedzę po uzyskaniu zgody Gminy Skawina, która jest właścicielem przyszkolnej działki, członkowie projektu przystąpili do realizacji kolejnego zadania. Po przeprowadzeniu analizy próbek gleby z różnych miejsc wokół szkoły, wybrali teren na którym założą mini sad. Sporządzili plan sadu z uwzględnieniem roślin towarzyszących oraz sporządzili kosztorys przedsięwzięcia. Przez cały czas realizacji zadania młodzi ekosadownicy rozpowszechniali wśród społeczności lokalnej ideę przedsięwzięcia. Przygotowali i rozwiesili plakaty, rozdali wykonane przez siebie ulotki, sporządzili gazetkę na korytarzu szkolnym, wykonali promujące zespół koszuli oraz przygotowali prezentację multimedialną.