Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1203450
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

Warsztaty chemiczne i geograficzno-turystyczne dla uczniów

Warsztaty chemiczne i geograficzno-turystyczne dla uczniów

          W dniach 13.12, 14.12.2021r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć   w bezpłatnych warsztatach dla uczniów szkół podstawowych z Krakowa oraz powiatu krakowskiego realizowanych dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach zadań publicznych w obszarze: nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2021 r. pn. „Małopolska! Postaw na edukację - druga edycja".

Cykl warsztatów koordynowała i współprowadziła p.M.Kozyra, reprezentująca Fundację Marzenia Górą.

          Zaproponowane warsztaty „Rozwój kompetencji u uczniów – warsztaty chemiczne       i geograficzno-turystyczne” składały się z dwóch niezależnych propozycji:

1. Warsztaty chemiczne – prowadzone przez nauczyciela akademickiego o stopniu naukowym doktora nauk chemicznych z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2. Warsztaty geograficzno-turystyczne – prowadzone przez osobę o stopniu naukowym doktora nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia.

Każde zajęcia trwały 2 godziny.

 

Warsztaty Chemiczne przeprowadził dr hab. Paweł Kozyra pracownik Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nasi młodzi chemicy przed przystąpieniem do wykonywania doświadczeń musieli wykazać się znajomością budowy oraz właściwości kwasów, zasad i soli. Po teoretycznym wstępie młodzi miłośnicy chemii przystąpili do pracy badawczej. Każda z 4 grup miała do dyspozycji kwas octowy, kwas cytrynowy, witaminę C (kwas askorbinowy) i wodorowęglan sodu. Z otrzymanych substancji sporządzali roztwory i określali ich pH. Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia ułożyli roztwory wg. wzrastającej kwasowości. W kolejnym etapie przeprowadzali reakcję wodorowęglanu sodu z kwasem octowym. Nasza młodzież mogła również sprawdzić się w roli śledczych, którzy mieli za zadanie wykryć skały wapienne. Największą jednak atrakcją okazał się eksperyment - chemiczne jojo. Warsztaty chemiczne sprawiły uczniom naszej szkoły ogromną radość. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem zgłębiali tajniki wiedzy chemicznej. 

 

Warsztaty geograficzno-turystyczne przeprowadziła dr Marzena Kozyra.

Dotyczyły bezpiecznego planowania wycieczek po górach oraz poprawnego czytania map turystycznych. Uczniowie mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności dotyczące pracy z mapą; opracowali jednodniową wycieczkę po Tatrzańskim Parku Narodowym, zapoznali się teoretycznie i praktycznie ze sprzętem turystycznym, nabyli umiejętność zakładania raczków, poznali walory turystyczne gór. Na podstawie zdjęć nauczyli się odczytywać na mapie miejsce jego wykonania, lokalizując charakterystyczne obiekty.      Mieli również okazję porównać mapy turystyczne Tatr i najwyższych europejskich gór Alp.

 

Serdeczne podziękowania składamy prowadzącym warsztaty za możliwość uczestniczenia naszych uczniów w ciekawych i zajmujących zajęciach, dzięki którym mieli szanse rozwinąć swoje pasje i zainteresowania.

Galeria zdjęć