• Odwiedziło nas: 1203409

Jesteś tutaj: Start / start / ANDRZEJKI 2014

ANDRZEJKI 2014

„Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla wtedy rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, co ich czeka w przyszłości. Są różne sposoby, aby dowiedzieć się o swoim przyszłym losie, ale najlepszym z nich jest udział w organizowanej co roku w naszej szkole ”Zabawie Andrzejkowej”. Uczniowie z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły dzień, pełen tajemnic i przepowiedni. Tym razem musieli czekać aż do 26 listopada. Tego dnia w nastrój obrzędów i „zwyczajów Andrzejkowych” uczniów klas I-III wprowadziły nauczycielki: mgr Beata Mucha i mgr Ewelina Paluchowska.

Na czas „zabawy Andrzejkowej” sala gimnastyczna naszej szkoły została zamieniona w "salę wróżb". To nauczycielki Oddziału Przedszkolnego zadbały o magiczny i niepowtarzalny nastrój tego miejsca. W trakcie „Andrzejek” nauczycielki prowadzące zabawę przeobraziły się w pomocników św. Andrzeja i przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość. Za każdym razem uczestnicy zabawy zwracali się do św. Andrzeja o dobrą wróżbę słowami: „Wróż Andrzeju, wróż Andrzeju wszystkich dzieci dobrodzieju”. I tak wróżono sobie z kart, „magicznych serc”, „kostki szczęścia”, „zaczarowanych kubeczków”, a nawet z „magicznej butelki”. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć Sobie coś wyjątkowego. Wróżby przeplatane były tańcami i pląsami przy muzyce. Wiele śmiechu i radości dostarczyły dzieciom również przepowiednie z nazw miesięcy w których się urodziliśmy. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Aby przepowiednia się spełniła, dzieci musiały wykonać wskazane przez pomocników św. Andrzeja polecenie. Śmiechu i zabawy było mnóstwo.  Była też dobra muzyka i wiele konkursów tj. np: „Wyścig czarnych kotów ”, konkurs „Jaki to znak zodiaku?” oraz „Znikające krzesło”. Na wszystkich uczestników zabawy czekały nagrody i słodki poczęstunek. Po „Zabawie Andrzejkowej” nadszedł czas na dyskotekę dla uczniów klas starszych, którą zorganizowała pani mgr Bożena Wrzoszczyk, we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały. Szkoda, że kolejne „Andrzejki” dopiero za rok!