Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1203423
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

Ponad wszystko Biało-Czerwona

   

„Cząstka narodu zawsze musi być pod bronią. Bez niej swoi czy obcy z domu cię wygonią…” Słowa Adama Mickiewicza w pełni oddają historię naszego narodu i ukazują nam dlaczego zawsze trzeba bronić swojego kraju.

Dnia 6 listopada 2014 roku w naszej szkole już po raz szósty odbyła się akademia poświęcona najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Akademia z okazji Święta Niepodległości została przygotowana przez uczniów Szkolnego Koła Regionalno-Historycznego pod bacznym okiem mgr Renaty Gubały i mgr Anny Stekli.

Przed rozpoczęciem spektaklu przewodnicząca szkoły Alicja Kryda nakreśliła tło historyczne tamtych wydarzeń i wprowadziła wszystkich w uroczysty nastrój. Scenariusz przedstawienia obejmował treści historyczne, pieśni patriotyczne i wiersze. Młodzi aktorzy, którymi byli uczniowie z klasy 6b – Anna Spólnik, Róża Pardyak, Szymon Ściubak, Ignacy Kolton i Radosław Romankiewicz już na początku zadali sobie bardzo trudne pytanie: „Czy jest sens wracać do wydarzeń, które miały miejsce prawie 100 lat temu?”. I przez cały czas trwania przedstawienia poszukiwali odpowiedzi na to pytanie. Udało im się, a przy tym w przystępny i obrazowy sposób przedstawili losy naszej Ojczyzny, począwszy od pierwszego zaboru a skończywszy na roku 1918. Bez tego, co było kiedyś, nie bylibyśmy dziś tacy, jacy jesteśmy. Sam Józef Piłsudski powiedział, że „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Artyści grający w przedstawieniu cały czas tworzyli wystawę upamiętniającą 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zostały wywieszone symbole narodowe: flaga – symbol wolności, godło „Orzeł Biały” i hymn „Mazurek Dąbrowskiego” i hasła przypominające dzieje naszego narody. W drugiej części przedstawienia Patryk Gałaś, który wcielił się w rolę dziadka cierpliwie odpowiadał na pytania swojego wnuczka, którym przez chwilę był Tomasz Mej. Pytania dotyczyły sytuacji Polaków w czasie trzech największych powstań narodowych Wszyscy z zainteresowaniem i w skupieniu oglądali i wysłuchali tej wyjątkowej i tak innej lekcji historii, która skłoniła wielu do refleksji. Każdy Polak powinien znać tę historię oraz datę odzyskania niepodległości. Pieśni legionowe i patriotyczne, które z ogromnym artyzmem wykonał szkolny chór, zostały przygotowane przez mgr Pawła Żmudę. Wśród pieśni były: „My Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Ojczyzno ma”, „Ballada o harcerzu”, „Piechota”, „Coś Ty za jeden”. O sprawach najważniejszych takich jak Naród, Ojczyzna, Patriotyzm czy Niepodległość można opowiedzieć zarówno wierszem jak i pieśnią. Cieszmy się, że dane nam jest żyć w obecnych czasach i uczmy się korzystać z Wolności.