• Odwiedziło nas: 1203403

DZIAŁANIA NA RZECZ TRZEŹWOŚCI KIEROWCÓW W NASZEJ SZKOLE

Z nowym rokiem szkolnym „z marszu” Zmieszany przystąpiliśmy do kontynuowania działań w kampanii społecznej – „Trzeźwa Małopolska – No Promil – No Problem”.  Mając już „za sobą” szkolenie koordynatora i liderów młodzieżowych ze szkoły; konkurs na plakat; prelekcję z prezentacją filmu dla rodziców oraz zebranie wśród dorosłych „Deklaracji Odpowiedzialnego Świadka i Pasażera”; przyszedł czas na działania naszych uczniów, przygotowujące do Marszu Trzeźwości, który miał miejsce pod koniec września 2014r. Wzięli w nim udział przedstawiciele uczniów i nauczycieli ze szkól  w naszej gminie, które przystąpiły do akcji.

Aby nasz udział w marszu był w pełni świadomym przedsięwzięciem, w dniu 04.09 września odbyły się spotkania uczniów klas IV-VI z koordynatorem działań oraz z liderami młodzieżowymi. Spotkanie miało na celu: *zwrócenie uwagi na fakt, iż alkohol i pojazd są niebezpiecznym zestawieniem; * uświadomienie uczniom, jaki wpływ na organizm, zachowania, reakcje człowieka ma wypity alkohol; * zbudowanie przekonania, że każdy z nas ma wpływ na innych; naszym PRAWEM i OBOWIĄZKIEM jest powstrzymać nietrzeźwą osobę przed jazdą samochodem lub innym pojazdem; * zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że powstrzymują pijanego kierowcę, możemy komuś uratować życie, zdrowie a samego kierowcę uchronić przed więzieniem. Głównym celem zajęć było osiągnięcie przez uczniów:  wiedzy, przekonań, założeń do działań i zachowań. Uczniowie wykazali się niesamowitą pomysłowością, co do sposobów powstrzymywania nietrzeźwych kierowców przed jazdą. Obejrzeli też propozycje organizatorów, które przedstawione były pod postacią króciutkich, animowanych i rymowanych bajek;  poznawali też sposoby obliczania stężenia alkoholu we krwi,  zapoznali się z „liczydełkiem” – które pokazuje w prosty sposób czas po spożyciu alkoholu, jaki potrzebny jest na całkowite wytrzeźwienie i bezpieczną jazdę samochodem. Widać było rosnące w nich przekonanie, że słusznym i równocześnie koniecznym zachowaniem – jest zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy. Spostrzegli jednak, że nie jest to dla nich łatwe zadanie – są bowiem dziećmi, jest im trudniej zwrócić uwagę dorosłym. Spostrzegali to jako jedyną rudność w działaniu. Jako pomoc w tej sytuacji, został im zaprezentowany film przygotowany prze organizatorów „Cyrk Motyli”. Opowiada on historię Nicka Vujicic, człowieka, który przyszedł na świat z wrodzonym brakiem rąk i nóg. Głównym przesłaniem filmu jest NADZIEJA; dźwiganie się z „popiołów oraz to, że pomimo trudności, trzeba iść do „przodu”, bo tylko wtedy dochodzimy do celu. Film wywołał zainteresowanie uczniów, „pochłonął” ich niemal całkowicie, do tego stopnia, że chcąc dokończyć jego oglądanie – poprosili, by mogli zostać na przerwie. Film i reakcja uczniów na obraz - był bardzo przejmującym momentem spotkania.

Przed uczniami stanęło zadanie przygotowania transparentu na „Marsz Trzeźwości” oraz napisanie „Listów do kierowców”, które zostaną rozdane przypadkowym kierowcom na parkingach. No i oczywiście udział w Marszu – który był zwieńczeniem działań w naszej szkole i gminie.