Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1203458
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

Gala finałowa XIX edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego

W przedświąteczny poniedziałek, 3 kwietnia 2023r., w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie odbyła się Gala finałowa XIX edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego, skupionego w tym roku wokół motywu domu: „Dom – moje miejsce na ziemi”.

Oprócz finalistów w uroczystej Gali udział wzięli: Wicestarosta Powiatu Krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk, Pierwszy zastępca Burmistrza MiG Skawina Witold Grabiec, zastępca Dyrektora CUW w Skawinie Marek Marzec, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie Ewa Masłowska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Ryszard Majdzik oraz Dyrektorzy szkół.

Dom – przestrzeń bliska każdemu człowiekowi. Organizatorki GKP, czyli polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie, starały się dobrać lektury konkursowe tak, by naświetlić wieloaspektowość motywu domu, zachęcić do przemyśleń i analizy własnych doświadczeń. W I etapie uczniowie odwiedzili Czarnolas i od mistrza Jana dowiedzieli się, że dom budują podstawowe, niezmienne wartości. Wraz z panem Tadeuszem zwiedzili zatopiony w polskiej tradycji, otoczony arkadyjską przyrodą dworek rodziny Sopliców. Maria Konopnicka w wierszu „Pieśń o domu” przypomniała im, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz wspólny dom – ojczyznę. Dzięki opowiadaniu Marii Dąbrowskiej „Boże Narodzenie” mogli chłonąć atmosferę domu rozświetlonego blaskiem choinkowych świec, wypełnionego zapachem wigilijnych potraw. Spotkanie z rodziną Borejków z „Kwiatu kalafiora” Małgorzaty Musierowicz uświadomiło im,
że dom to przede wszystkim ludzie.

W II etapie uczniowie zmierzyli się z filozoficznym artykułem Adama Workowskiego „Dom jako miejsce istnienia człowieka”. Józef Baran w wierszu „Dom rodzinny” ukazał uczestnikom poetycką definicję domu, utkaną z marzeń i wspomnień; Bolesław Leśmian w „Urszuli Kochanowskiej” dotknął najwrażliwszej struny człowieczeństwa – przywiązania do najbliższych. Łukasz z „Pajączka na rowerze” i Zenek z „Tego obcego” udowodnili, że choć czasami bywa ciężko, warto marzyć i walczyć o spokojną, życiową przystań, a Saroo z filmu „Lion. Droga do domu”, że dom rodzinny buduje tożsamość człowieka i nie można zaznać spokoju bez poznania własnych korzeni.

Do etapu finałowego przystąpili uczniowie z 9 szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie, Szkoły Podstawowej w Krzęcinie, Szkoły Podstawowej w Zelczynie, Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach, Szkoły Podstawowej w Rzozowie, Szkoły Podstawowej w Radziszowie, Szkoły Podstawowej w Kopance. Dwudziestu uczestników II etapu XIX edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego podczas uroczystej Gali finałowej otrzymało nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcy XIX edycji GKP: Julia Wańdyga (I miejsce, SP Krzęcin), Sylwia Chmura (II miejsce SP Zelczyna), Aleksandra Szoda (III miejsce, SP Zelczyna).

Komisja Konkursowa oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie gratulują wszystkim finalistom, dziękują nauczycielom przygotowujących uczniów i dyrektorom za pomoc w organizacji konkursu, a także zapraszają za rok do udziału w XX Jubileuszowej edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego.

 

Galeria zdjęć