Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie

32-050 Skawina

ul. Wyspiańskiego 5

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1196140
    • Do końca roku: 236 dni
    • Do wakacji: 43 dni
  • Kontakt

    Telefon: 12 275 32 40

  • Humor

  • Kartka z kalendarza

11. edycja Dni Regionalnych

 



W tym roku już po raz 11. w naszej szkole odbyły się Dni Regionalne, które wpisały się w cykliczne działania szkoły i są związane z edukacją regionalną. O tym, że edukacja regionalna jest drogą do umocnienia tożsamości regionalnej przekonują podejmowane działania.

„Od regionalizmu zaczynać musi każdy człowiek z ziemi wyrosły, gorąco czując, co czerpiąc siłę z zetknięciem się z rodzonym podłożem, skupia się z wolna, rośnie, rozszerza widnokrąg, niepostrzeżenie przesuwa granice regionu, aż staną się one jednym z granicami świata.”

„Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest… a swoje potrzeba”. Te słowa wypowiedziane przez Andrzeja Maksymiliana Fredro towarzyszyły podczas realizacji tegorocznych działań podjętych w czasie Dni Regionalnych. Organizacja wydarzenia ma na celu wspieranie, kształtowanie ucznia pielęgnującego historię, kulturę oraz tradycje swojego regionu i narodu. Już dzisiaj uczniowie „czwórki” potrafią wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole zastosować w praktyce i są chętni do pielęgnowania historii, kultury, tradycji swojego regionu. A nauczyciele kształtują w nich obywateli Małej Ojczyzny. Szkoła w regionie jest „sercem” Małej Ojczyzny. Kiedy rodzi się człowiek, staje przed wielkim wyborem, a jest wiele możliwości. Jest wolny w swoich poszukiwaniach, ale zarazem potrzebuje pomocy w dochodzeniu do odkrywania, poszukiwania i wybierania autentycznych wartości ludzkich, także tych, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. I to umożliwia „Skawińska Czwórka”. Uczniowie klas 1-6 wraz ze swoimi wychowawcami brali aktywny udział w spotkaniach, warsztatach, konkursach, organizowanych w celu pielęgnowania historii, kultury, tradycji Małej Ojczyzny.

W czasie tegorocznych obchodów Dni Regionalnych uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych mieli także możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii. W czasie tych spotkań z  Czesławem Gąsiorowskim – Dyrektorem Muzeum Regionalnego, przenieśli się 650 lat wstecz, w czasy kiedy król Kazimierz III Wielki nadał prawa miejskie miastu Skawinie. Uczestniczyli też w warsztatach plastycznych – wykonywali piękne skrzyneczki metodą decoupage, ramki na zdjęcia, ozdabiali pisanki, darli pierze na wykonanie poduszki. Wszystkie uczniowskie prace można było podziwiać na wystawie szkolnej.


W trakcie Dni Regionalnych odbył się „KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA LEGEND” dla klas drugich i trzecich. Celem tego konkursu była promocja czytelnictwa wśród uczniów, budzenie zainteresowania najbliższym otoczeniem i jego legendarnymi początkami. Konkurs stwarzał możliwości prezentacji własnych umiejętności pięknego czytania. Podczas konkursu uczestnicy popisywali się płynnością, bezbłędnością i wyrazistością czytania oraz dykcją. W jury zasiadła Pani Anna Kudela, Pani Dyrektor Anita Karczewska i Pani Barbara Guśpiel. Oto wyniki:

  • Michał Ptaszyński uczeń klasy 2b, zdobył Grand Prix;
  • Dominika Grajny, Maja Wróblewska i Anna Mucha, zdobyły I miejsce w kategorii klas 3;
  • Aleksandra Ochmańska, Michalina Proszek i Nina Czopek, uczennice zdobyły II miejsce w kategorii klas 3;
  • Antoni Wnęk i Jagoda Ciejka uczniów zajęli III miejsce w kategorii klas 3;
  • Jarosław Jałoszyński i Kacper Paciorek otrzymali wyróżnienie;
  • Aleksandra Ziarko, Liliana Pławecka zajęły I miejsce w kategorii klas 2;
  • Franciszek Kowaluk, Weronika Wink zdobyli II miejsce w kategorii klas 2;
  • Oliwia Odziomek, Róża Ostrogórska, Michał Janek i Marta Kurowska zdobyli III miejsce w kategorii klas 2.


Kolejne zadanie konkursowe w ramach Dni Regionalnych było przeznaczone dla klas 4 – 6. Każda klasa pod czujnym okiem wychowawcy przygotowywała się do „Konkursu Teatrzyków Kukiełkowych”. Zadaniem każdej klasy było wybranie jednej legendy z terenu Gminy Skawina i przedstawienie jej w formie teatrzyku kukiełkowego. W jury zasiadła Małgorzata Tomala /CKiS w Skawinie/, Elżbieta Panek i Lucyna Bargiel-Łuszcz. Jury pod uwagę brało kilka obszarów – zgodność treści z oryginałem legendy, ilość dialogów, grę aktorską, elementy dekoracji, estetyka i pomysłowość kukiełek, muzykę i efekty specjalne.

  • Tę konkurencję wygrała klasa 4b i tym samym zajęła I miejsce. Klasa przygotowywała się pod czujnym okiem wychowawcy Bożeny Wrzoszczyk i zaprezentowała legendę pod tytułem „Skawiński Palec”;
  • II miejsce zajęła klasa 4a przygotowywana przez wychowawcę Renatę Gubałę. Klasa otrzymała od jury wyróżnienie za wykonane kukiełki do legendy „O niebieskim wędrowaniu”;
  • III miejsce zajęła klasa 5b wraz z wychowawcą Małgorzatą Bobak. Uczniowie przygotowali legendę „Babetta w Skawinie”;
  • Klasę 6a wspierał wychowawca Marek Klimczyk i wspólnie została przygotowana legenda „Buty dla księżyca”;
  • Klasę 6b przygotowywała Katarzyna Niedbała. Klasa zaprezentowała legendę „Babetta w Skawinie”;
  • Klasę 5a wspierała wychowawczyni Pani Barbara Jelonek. Klasa przedstawiła legendę „Nocne rozrachunki”.

Wszystkie teatrzyki kukiełkowe oglądało się z ogromną przyjemnością. A wkład uczniów w ich przygotowanie był nieoceniony. Klasy czwarte, piąte i szóste zmagały się w „Turnieju Wiedzy o Legendach z Gminy Skawina”. Każdą klasę reprezentowały trzyosobowe zespoły. A nad całością konkursu czuwało jury w składzie:  Ewa Tarnopolska, Czesław Gąsiorowski i Krystyna Czerw. Konkurs składała się z dwóch części – w pierwszej uczestnicy odpowiadali na pytania związane z legendami skawińskimi, a w drugiej części rozwiązywali krzyżówkę. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy uczniów na temat legendarnych początków naszego miasta i gminy Skawina.

  • I miejsce zajęli uczniowie z klasy 6a – Anna Lasek, Anna Burzyńska i Jakub Januchta;
  • II miejsce zajęli uczniowie z klasy 5b – Anna Spólnik, Małgorzata Trela i Jakub Michalski;
  • III miejsce ex aequo uczniowie z klasy 4a – Małgorzata Szybisty, Julia Szymuś i Maksymilian Józefczyk. Uczniowie z klasy 4b – Natalia Romańska, Kinga Sakłak i Bartłomiej Janas. I uczniowie z klasy 6b – Karolina Pałka, Krzysztof Spólnik i Jakub Klimek. Klasę 5a reprezentowały uczennice – Anna Czopek, Karolina Głowacz i Sara Strzebońska.


Uczniowie z klas 1 – 3 bardzo aktywnie uczestniczyli w tegorocznych działaniach w czasie Dni Regionalnych. Wszystkie te klasy wzięły udział w konkursach plastycznych „Ilustracja do wybranej legendy skawińskiej” i „Postać z legendy skawińskiej”. Jury miało ogromny problem z wytypowaniem konkretnego miejsca, dlatego przydzielono 6 pierwszych miejsc:

  • Klasa 1a – wykonała ilustrację i postać do legendy „O smoku wawelskim”;
  • Klasa 1b – Legenda „Królewna Wanda”;
  • Klasa 2a – Legenda „Hejnał mariacki”;
  • Klasa 2b – Legenda „O winie i Skawinie”;
  • Klasa 3a – Legenda „Świat czarownic”;
  • Klasa 3b – Legenda „Królewskie łowy”.

Wszystkim gratulujemy ciekawych pomysłów i ogromnej wiedzy na temat legend skawińskich. 24 kwietnia 2014 r. to dzień szczególny, ponieważ uczniowie mieli możliwość podzielenia się działaniami i własnymi sukcesami tegorocznych Dni Regionalnych ze wszystkimi zebranymi w sali gimnastycznej. Dyrektor Anita Karczewska przywitała wszystkich gości, wśród których byli Zastępca Burmistrza MiG Skawina Paweł Kolasa, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Ryszard Majdzik, Dyrektor Muzeum Regionalnego Czesław Gąsiorowski, Przewodnicząca Rady Osiedlowej Elżbieta Panek, Panie ze Stowarzyszenia „Razemkowo”, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Skawiny w osobach Prezesa Stanisława Grodeckiego, Anny Kudeli oraz Czesławy Kopeć, przedstawicieli OSP Skawina II, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, Bogusława Godzik „Agroturystyka Szczęśliwa Trzynastka”, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4 i wielu przyjaciół naszej szkoły oraz rodzice i uczniowie wraz z wychowawcami.


Piosenki są bliskie sercu dziecka, dodają otuchy, radości i wiary w ciągłość pokoleń, a zatem i w sens życia. Szkolny chór zaprezentował swoje umiejętności w piosenkach: „Czerwone jabłuszko”, „Czerwone jagody”, „Mariackie hejnały”. Małgorzata Szybisty i Anna Lasek swoimi pięknymi głosami uświetniły uroczystość. Niezwykłą atrakcją spotkania okazał się występ zespołu „Śpiewające kumoszki” z Paszkówki. Artystki działają przy stowarzyszeniu Art DoKa. Ten piękny dzień obfitował w wiele niespodzianek oraz radość, bo wszyscy uczestnicy tegorocznych Dni Regionalnych otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, UMiG Skawina, przyjaciół szkoły. Bez względu na zdobyte miejsce wszyscy uczniowie są zwycięzcami, bo często pokonywali swoją nieśmiałość, własne słabości, stres.

Dziękując za ogromne zaangażowanie i serce nauczycielce historii Renacie Gubale, nauczycielce plastyki Annie Popowicz, nauczycielowi muzyki Pawłowi Żmudzie, wszystkim wychowawcom i dzieciom dyrektor szkoły Anita Karczewska przytoczyła słowa Jana Pawła II: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.” Trudno być patriotą swojego kraju, nie znając i nie kochając swojej Małej Ojczyzny – najważniejszego własnego miejsca na Ziemi. Nauczyciele „Czwórki” dostrzegają potrzebę wychowania do poszanowania dziedzictwa kulturowego zwłaszcza tego w wymiarze regionalnym. „Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego niezwykłego spotkania składamy serdeczne podziękowania.”

 

Galeria