• Odwiedziło nas: 1195929

"Gwiazdka dla Afryki" - zrealizowaliśmy kolejny projekt UNICEF

Profilaktyka zdrowia i propagowanie wzorców zdrowego stylu życia jest jednym z naczelnych zadań realizowanych w naszej szkole. Podczas ostatnich trzech miesięcy uczniowie klas I-VI, zainspirowani przez pedagog szkolną Renatę Mlostek, wzięli udział w kolejnej już akcji UNICEF.

W poprzednich latach, jako szkoła zrzeszona w Klubie Szkół UNICEF, zrealizowaliśmy długoterminowe projekty: „20 lat Konwencji o Prawach Dziecka”, „Wszystkie kolory świata” oraz „Dzień Zmian”. Każda z akcji miała wymiar charytatywny z elementami edukacyjnymi.

Tym razem wspieraliśmy dzieci z Sierra Leone, odległego, afrykańskiego kraju. Jakie działania towarzyszyły akcji? Otóż w pierwszej kolejności uczniowie poznawali kraj, codzienne życie i zwyczaje ludzi tam zamieszkujących, szczególnie dzieci. Mogli przeżyć kilka chwil razem z nimi dzięki filmom edukacyjnym przesłanym przez UNICEF. Filmy te wywarły na uczniach i nauczycielach duże wrażenie. Uczniowie mogli zobaczyć w jak trudnych warunkach uczą się dzieci w Sierra Leone, a pomimo tego, jak cenną dla nich jest wiedza i ile trudu wkładają w jej zdobywanie. Mają swoje cele, plany i marzenia - chcą się uczyć, by jak najlepiej nieść pomoc swojej społeczności. Uczniowie zwrócili również uwagę, że sposób spędzania czasu po zajęciach w szkole przez rówieśników z Afryki różni się znacznie od ich doświadczeń. W Sierra Leone dzieci muszą wędrować do szkoły wiele kilometrów, więc to już zajmuje im sporo czasu, a do tego po powrocie do domu zajmują się pomocą rodzinie. Często również uczestniczą w cięższych pracach - na przykład przy budowie domu (dom - czyli ulepione z gliny i kamieni niewielkie zabudowanie).

Jednak tym, co najbardziej wstrząsnęło uczniami i nauczycielami, był fakt, iż wiele dzieci w Sierra Leone umiera przed swoimi piątymi urodzinami z powodu braku szczepień przeciwko takim chorobom jak: odra, krztusiec, gruźlica i polio. Dzieje się tak z powodu braku dostępności lekarzy - najbliższy szpital znajduje się przeszło 100 km od ich miejsca zamieszkania. Dlatego też UNICEF szkoli miejscowych do udzielania pomocy medycznej, w tym badania i szczepienia dzieci. Ludzie ci wraz z wolontariuszami z krajów Europy podejmują się trudu przemierzania setek kilometrów z obwoźnym szpitalem. Wtedy też mogą zaszczepić dzieci w różnych jego rejonach, ratując im tym samym życie. Problemem jednak staje się wciąż mała ilość szczepionek.

Podczas realizacji projektu uczniowie dowiedzieli się, że także mogą pomóc dzieciom z dalekiego kraju. Wystarczy wykonać pudełko w formie prezentu świątecznego umieszczając w środku karteczkę z życzeniem naszego serca - czego pragniemy dla dzieci z Sierra Leone. Życzenia uczniów zawierały nazwy i ilość szczepionek, które chcieli, by dotarły do najbardziej potrzebujących. Następnie pudełka zostały wystawione w zaszczytnym miejscu i nabyte przez rodziców, nauczycieli, przyjaciół, instytucje w tym Skawińskie Centrum Wolontariatu oraz Fundację „Aby żyć”. Łączna kwota zebrana z rozprowadzania pudełek wyniosła przeszło 700 złotych i została wpłacona na wskazane przez UNICEF konto. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

- Akcja UNICEF miała dla nas wieloraki wymiar: po pierwsze pomogła docenić dobra, jakie posiadamy, także dobro, jakim jest nauka i swobodny do niej dostęp. Co najistotniejsze - po raz kolejny bardzo wiele serc i rąk zapałało chęcią niesienia pomocy dzieciom z Sierra Leone, czego owocem było wykonanie blisko 50 pudełek - prezentów. Doceniliśmy także, jakim dobrem są dla nas szczepienia ochronne, zrozumieliśmy, iż bez nich nasze życie byłoby zagrożone - podsumowuje działania koordynator Renata Mlostek.