• Odwiedziło nas: 1195459

V Wieczornica Niepodległościowa w naszej szkole

W listopadowy dzień, dzień pełen zadumy, już po raz piąty uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie, uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. 7 listopada uczciliśmy nadchodzące Święto Niepodległości.

Ideą niepodległościowych corocznych spotkań w „Skawińskiej Czwórce” jest przybliżanie wydarzeń historycznych, ale także integracja środowiska i jednoczenie się w radosnym, wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych. Wieczornica jest wyrazem wdzięczności i pamięci o wszystkich, którzy ginęli przez lata w imię wolności kraju, wolności słowa, wolności umysłów.
"To im, bohaterom kolejnych powstań, I i II wojny światowej, wreszcie Żołnierzom Wyklętym, poświęcamy dzisiejszą uroczystość" - rozpoczęła spotkanie dyrektor szkoły Anita Karczewska...

W pierwszej części Wieczornicy uczniowie, rodzice i licznie zgromadzeni goście uczestniczyli w Niepodległościowym Apelu Pamięci. A wyrazem hołdu poległym były kwiaty złożone pod pamiątkową tablicą przez Rodziców, nauczycieli i uczniów szkoły.

W tym jakże uroczystym dniu czworo harcerzy drużyny „Niezłomnych” złożyło uroczyste przyrzeczenie harcerskie. Potwierdzenie złożenia uroczystej deklaracji, stanowiło przypięcie do mundurów krzyża harcerskiego. Starszym kolegom towarzyszyły zuchy z Gromady zuchowej „Bractwo Mądrej Sowy”, które dzielnie unosiły w górę latarenki z „Ogniem Pamięci”. Wzruszającym momentem, było odebranie z rąk Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Romana Ficka honorowej odznaki „Przyjaciel Dzieci” przez dyrektor „Czwórki” Anitę Karczewską.

Młodzi artyści klas IV-VI pod opieką mgr Renaty Gubały i Krystyny Czerw, stworzyli wzruszające, pełne radości i piękna widowisko. Obrazy historyczne pięknie opisane wierszem i muzyką stanowiły autentyczny przekaz miłości, bólu i cierpienia.Na długo w pamięci wszystkich zapadną występy solowe Małgosi Szybisty, Ani Dudek, Ani Lasek i Karolinki Głowacz. Manifestacją uczuć patriotycznych stało się odegranie na flażoletach przez uczniów klas czwartych pieśni „Boże coś Polskę”. Brawurowo w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, już po raz drugi wcielił się Krzysztof Spólnik uczeń klasy VIb. Z ogromnym zaangażowaniem i charyzmą wygłosił kolejne odezwy do żołnierzy i narodu polskiego, oparte na archiwalnych autentycznych dokumentach. Przejmujący „Taniec Wolności z biało –czerwonymi wstęgami” zatańczyły uczennice klas V i VI. W pięknie symbolicznie udekorowanej sali zabrzmiały wiersze m.in.: Antoniego Słonimskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Marii Konopnickiej, Ludwika Kondratowicza, Stefana Żeromskiego, Józefa Mączki i Czesława Janczarskiego.

Nierozerwalnym radosnym elementem Wieczornic Niepodległościowych jest wspólne wielopokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych. W tym roku wspólnie z chórem szkolnym prowadzonym pod kierunkiem mgr Pawła Żmudy uczniowie, rodzice i zaproszeni goście śpiewali tradycyjnie: „Marsz pierwszej brygady”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, ale także i te bardziej współczesne „Biały krzyż” i niezapomniane „Mury”. To spotkanie z historią zakończyła wspólna piosenka „Coś ty za jeden” i przypomnienie prezentacji zdjęć z kolejnych czterech Wieczornic.

W podziękowaniu za wspólne chwile spędzone z gośćmi, uczniowie wręczyli biało–czerwone róże z pamiątkowym wpisem V Niepodległościowej Wieczornicy. Występom uczniów towarzyszyły okolicznościowe wystawy prac uczniowskich oraz plakaty poświęcone „Żołnierzom Wyklętym”.

Wieczornice Niepodległościowe - to szczególny sposób w jaki uczymy historii – historii narodu, ludzi, tożsamości. To sposób, w jaki uczymy wrażliwości i odpowiedzialności za to, co nam dane. Staramy się pamiętać i przekazywać mądrość słów bł. Jana Pawła II „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.”

Dyrektor Szkoły wyraża gorące podziękowanie wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, organizacjom i instytucjom, którzy z tak dużym zaangażowaniem włączyli się w organizację uroczystości.

Serdecznie zapraszamy za rok, na szóstą już Wieczornicę Niepodegłościową.