• Odwiedziło nas: 1203500

VII Wieczornica Niepodległościowa

1 2 17

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu naszej szkoły jest organizowana od 7 lat Wieczornica Niepodległościowa. W przeddzień 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości tegoroczne patriotyczne spotkanie zgromadziło gości wokół motta „Bo wolność krzyżami się mierzy”.

Zgromadzonych na wieczornicy gości przywitała dyrektor szkoły Anita Karczewska przytaczając  słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Część oficjalną akademii rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego. Delegacja Rady Rodziców wraz z uczniami złożyła kwiaty i zapaliła znicze w miejscu symbolicznym dla korabnickiej społeczności - pod pamiątkową tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć Stanisława Klimasa. Wzruszającą modlitwę za pamięć poległych odmówił ks. hm. Zdzisław Budek Kapelan NZH „Czerwony Mak”. Miłym akcentem było wręczenie przez druhów Drużyny „Niezłomni” NZH na ręce dyrektor szkoły pucharu zdobytego w trakcie XII Zlotu Harcerstwa Powiatu Krakowskiego. Część pierwszą uroczystości zakończyło odczytanie wiersza pióra Kazimiery Skałuby „Korabnicka szkoła”.

- Zaakcentować należy, iż patriotą jest również człowiek, który w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, który pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. I takim właśnie współczesnym patriotą jest każdy uczeń ze skawińskiej „Czwórki”, który pamięta o przodkach, wyraża zainteresowanie historią. Uczniowie już kilkakrotnie dowiedli, „że pamiętać, to znaczy mieć sumienie” - podkreśla Renata Gubała nauczycielka historii, twórczyni scenariusza i opiekunka Szkolnego Koła Regionalno-Historycznego, którego przedstawiciele przygotowali to niepowtarzalne widowisko. Scenografię przygotowały Renata Gubała i Anna Popowicz. Pięknie zaprezentował się chórek szkolny pod opieką muzyka Pawła Żmudy, który wraz z zaproszonymi gośćmi zaśpiewał najpiękniejsze pieśni: „Ojczyzno ma”, „Wojenko, wojenko”, „Hej, hej ułani” „Biały krzyż” i „Legiony”.

Muzyka Fryderyka Chopina oraz recytacja wierszy przez uczennice Agnieszkę Stec i Anię Muchę wprowadziły wszystkich w uroczysty nastrój. Uczennice podkreśliły bardzo znaczące słowa, „że naszym obowiązkiem jest przerabiać w sercu i pamięci, to co przeżywali nasi przodkowie” oraz „że wolność, to dana nam szansa, to dobroć i szczęście, to wiara w ludzi”.

Przedstawienie przygotowano w konwencji Dziadów - nad całością czuwał Guślarz, w postać którego rewelacyjnie wcielił się uczeń klasy 5b Marek Gwoździkowski, a towarzyszyli mu uczestnicy obrzędów, których zagrały Dominika Grajny, Karolina Zachara, Oliwia Ostrgórska i Ala Romańska. Pojawiły się też duchy - Ola Ochmańska, Gosia Szybisty, Aga Stec i Ola Kisielewska. Bardzo przejmująco role kobiet, które w czasie dziejowej zawieruchy utraciły swoich najbliższych zagrały  Hania Bołoz, Nikola Bodek, Jagoda Ciejka i Nina Czopek. Na koniec uczennice klas 5 i 6 zatańczyły piękny taniec wolności.

- Miłość do Ojczyzny płynie z poznania. Aby dziecko mogło pokochać swoją Ojczyznę musi ją dobrze poznać, a może to uczynić w czasie tak innej „lekcji” historii i patriotyzmu jaką jest udział w „Wieczornicy Niepodległościowej”. Mijające lata utwierdzają nas w przekonaniu, że tylko poprzez głębokie zaangażowanie naszych uczniów jest możliwe przeżycie, przybliżenie i zrozumienie przez nich historii  - podkreśla dyrektor Anita Karczewska.

Kończąc uroczystość dyrektor podziękowała artystom za ich ciężką pracę oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy współtworzyli to wyjątkowe spotkanie. Szczególne podziękowanie skierowała na ręce Renaty Gubały, autorki oryginalnego scenariusza i reżyserki przedstawienia, podkreślając jej zaangażowanie, profesjonalizm i wspaniały kontakt z młodzieżą.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!