• Odwiedziło nas: 1203516

Białe Serce naszych uczniów znów „zapalone” do działania!

Dobiegły końca działania SP 4 w ogólnopolskiej akcji – proteście wobec narkotyków – XI Kampanii Białych Serc, przebiegającej pod hasłem „S.O.S dla młodzieży”. Działania miały na celu zwrócenie uwagi uczniów, że narkotyki, /w tym dopalacze/ są złem w każdym wymiarze życia ludzkiego.

Podczas różnorodnych działań staraliśmy się, by nie została naruszona wrażliwość dzieci; by nie przekazać im zbędnej dla ich wieku i zainteresowań wiedzy lub nie wzbudzić niewłaściwego zainteresowania narkotykami.

Równocześnie dbano, by uczniowie zapamiętali najważniejsze przesłanie - człowiek używając narkotyków wyrządza ogromną krzywdę sobie i najbliższym.

Dlatego też na samym początku działań przeprowadzono wśród uczniów ankietę rozpoznającą na ile znają oni problem, bądź czy zetknęli się z narkotykami. Okazało się, że prawie nikt (poza jedną osobą - spotkała problem w rodzinie) nie miał kontaktu z substancjami psychoaktywnymi - narkotykami, dopalaczami. Z taką wiedzą o uczniach przystąpiono do działań. Z samego początku psycholog szkolny - Justyna Kokoszka oraz pedagog - Renata Mlostek - przeprowadziły z uczniami pogadankę wraz z prezentacją Kampanii i zachętą do działania. Następnie uczniowie spotkali się z przedstawicielem Policji w Skawinie - asystentem do spraw nieletnich - Panem Dariuszem Gawor. Przybliżył on uczniom prawne skutki używania i posiadania narkotyków oraz w szczególny sposób przestrzegał przed zdrowotnymi konsekwencjami środków psychoaktywnych. Przekazał także, gdzie szukać pomocy w razie kontaktu ze szkodliwą substancją oraz jak odmawiać przyjęcia narkotyku i reagować na używanie takich substancji przez innych.

Następnie w zespołach klasowych wychowawcy przeprowadzili zajęcia edukacyjne poświęcone u starszych uczniów - budowaniu właściwej postawy wobec szkodliwych substancji zaś u uczniów młodszych celem zajęć było uwrażliwienie i budowanie przekonania o tym, że narkotyki są bardzo złe i każdy mądry człowiek ich nie używa. Efektem pracy w zespołach klasowych były plakaty na drzwiach sal lekcyjnych, białe serduszka na oknach szkoły oraz transparenty głoszące hasła antynarkotykowe.

Kolejnym etapem działania był udział uczniów w Marszu Białych Serc. Uczniowie z zapałem przystąpili do akcji. Wiedzieli, ze wychodząc na ulice Skawiny z transparentami i serduszkami - być może spowodują u niejednej osoby refleksję i może powstrzymają kogoś przed zgubnym nałogiem.

W akcję w szczególny sposób włączyło się Szkolne Koło CARITAS - pod opieką Krystyny Czerw. Uczniowie szkoły podczas pogadanki z psycholog i pedagog - zapoznani zostali także z apelem dzieci z Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie. Był to szczególny apel chorych dzieci, pragnących cieszyć się życiem - apelowały do starszych kolegów, którzy sami niszczą swoje zdrowie narkotykami, by powstrzymali to działanie, gdyż najcenniejsze co posiada człowiek - to zdrowie i życie. Akcję tę nazwały „Zapalaczem w dopalacze”, gdyż ich celem było zapalenie młodych ludzi do pozytywnego działania zamiast do wypalania swego życia przez narkotyki. Chcąc podziękować chorym dzieciom za ich zaangażowanie wdzięczne dzieci z zespołu CARITAS - upiekły ciasteczka w kształcie białych serc, które następnie rozprowadziły w szkole wśród uczniów i rodziców. Zebrana kwota 458 złotych zostanie wpłacona na konto Hospicjum w Mławie.

Mamy nadzieję, że różnorodność oddziaływań oraz właściwa postawa dorosłych i rówieśników będzie dla naszych uczniów elementem kształtującym ich świadomość w zakresie odrzucenia substancji psychoaktywnych - podkreśla pedagog szkolna Renata Mlostek koordynator akcji.